Mart, 2010 | Ana Sayfa : Ana Sayfa

Adil Acar (Eğitmen) (1902 – 1996)

26 Mart 2010 Yazan  
Kategori İz Bırakanlar

Hicri 1320 (1902) yılında Kapaklı Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Baba adı İzzet, anne adı Emine’dir. Kendisi ile birlikte Ahmet, Mehmet, Süleyman, Bekir, Mustafa ve Zeliha olmak üzere toplam 7 kardeşin en büyüğü idi. Kız kardeşi Zeliha (Çaylak) Dumanlı Köyü’ne gelin gitmiştir.

Vatani görevini Bursa’da Jandarma olarak yapmıştır. O dönemlerde Türkiye birçok yönden Almanya’nın etkisindedir. Adil Acar’ın askerlik fotoğrafında da bu durum fark edilir. Kıyafet, bıyık vs. Alman ekolündendir.

1930-1933 yılları arasında köyde Muhtarlık yapmıştır.

Yetkililer tarafından “Eğitmenlik kursu” için Kapaklı Köyü’nde Adil Acar seçilmiştir. Bu amaçla Kastamonu Gölköy Eğitim Enstitüsü’nde gördüğü öğrenimini1936 yılında başarı ile tamamlayıp köyüne dönen Adil “Eğitmen” olmuştur. 1937 yılında da Kapaklı Köyü’nde ilkokul açılmış ve Adil Acar “Eğitmen” olarak göreve başlamıştır.

O yıllardaki “Eğitmenlik kursu”nda okuma-yazma öğretiminin yanında köylülere faydalı olmaları için tarım, hayvancılık, arıcılık vs. konularda da bilgiler verilmekte idi. Aldığı eğitimden öğrendikleriyle küçük-büyük bütün köylülere öğretmenlik yapan Adil Acar çiftçiliğe de devam etmiştir. Sepet diye tabir edilen karakovan ve modern kovanlarda ürettiği katışıksız ballarla da etrafa örnek olmuştur.

1937 yılında Kapaklı Köyü’nde ilkokul açıldığında eğitim 3 yıl idi. Bu nedenle büyüklerimizin çoğu 3 yıl eğitim görmüşlerdir. Bu dönemlerde Adil Acar tek eğitmendir ve bütün sınıfların öğretmenidir. Daha sonra eğitim 5 yıla çıkmıştır. Yeni öğretmenler de gelmeye başladığında Adil Acar 1969 yılında emekli oluncaya kadar 1. sınıfları okutmaya devam etmiştir.

Adil Acar’ın eğitmenliğinin yanında çiftçiliği de devam ettirmesi ayrıca dikkat edilmesi gereken bir gayretin ürünüdür. Saat 15.30’da okuldaki görevi bittikten sonra tarlaya gitmekte idi. Tabi ki işlerin çoğu hava kararmadan bitmiyordu. Bu nedenle Adil Acar birçok defa el feneri veya lüküs denilen aydınlatıcıların ışığında çift sürmek durumunda kalmıştır. Hiçbir şartta işini ve çiftçiliğini aksatmayan Adil Acar örnek alınması gereken bir azim sahibi idi.

Adil Acar 1969 yılında emekli oluncaya kadar 32 yıl “Eğitmenlik” yapmıştır. Adından çok “Eğitmen” diye anılırdı. Emekli olunca Hacca da gitmiştir. 1973 yılında kızının bulunduğu Adapazarı’na yerleşmiş, 1976 yılında ise Çankırı’da yaşamaya başlamıştır. 1980 yılında eşi Satı’yı kaybeden Adil Acar 1989-1996 yıllarında ise Ankara’da çocuklarının yanında yaşamıştır.

1996 yılında vefat eden Adil Acar 5’i halen hayatta olan 12 çocuk ve 19 torun sahibidir. Gece namazlarını ihmal etmemeye özen gösteren Adil Acar “namaz dirisi” diye tabir edilen şekilde sağlıklı bir ömür sürmüştür. 4 Aralık 1996 da vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin…

Kaynak : İzzet Ateş

Sonraki yazılar »