Kasım, 2015 | Ana Sayfa : Ana Sayfa

Köyümüzde mısır ve kabak yetişiyor

01 Kasım 2015 Yazan  
Kategori Haberler

Bildiğiniz gibi, köyümüzde tahıl ürünleri olan arpa, buğday, fiy vs. dışındaki ürünlerin ziraati yapılmazdı. Yıllar önce bir köylümüz nohut ekmişti tarlasına. Gayet de güzel nohut yetişmişti. Fakat korumak sorun olmuştu. Çünkü yoldan geçenler tadına bakmak için biraz almak istiyordu. Zaten tek tarla olduğu için pek fazla birşey kalmamıştı. Daha sonra da bildiğim kadarıyla eken olmadı.
Köyümüzde tarım konusunda ciddi çalışmalar yapan bir kişi de Kasım Eyrice’dir. Emekli olduktan sonra köye yerleşen Kasım Eyrice bahçesinde kiraz dâhil çok farklı ürünlerin yetiştirilmesi için çalışmalar yaptı. Bu amaçla sera bile yaptı. Başarılı da oldu.
Köyümüzde görevli Eyüp Hocamız da mısır ve kabak yetiştirmek için kolları sıvadı. Geçen yıl güzel mısırlar yetiştirildi ve köylülerimizle birlikte pişirilip festival havasında yenildi. Bu sene de yetiştirilen mısırlar aynı şekilde yenildi. Ayrıca Adapazarı kabağı da yetiştirildi. Eyüp Hocamızın kendi iafadeleri aynen şöyle: Bu sene ilk defa Adapazarı kabağı yetiştirdim. Yaklaşik 250 kg civarında mahsül oldu. Tanesi 17-18 kg kadar gelen kabaklar yetişti. Bu topraklarda ne eksen olur. Yeter ki emek ve gayret aynı zamanda olsun. 2. Mısır festivaline de bugün cuma namazından sonra gerçekleştirdik. Bu topraklarda mısır da kabak da ve diğer ürünlerde yetişiyor. Paylaşmak istedim saygılar sevgiler Her kişi gittiği yere birşeyler götürüp ögretebiliyorsa, en güzel mutluluk odur.
Köyümüz, köylülerimiz için güzel şeyler yapan herkese teşekkür ederiz. Allah emanet olunuz.

Sonraki yazılar »