Temmuz, 2016 | Ana Sayfa : Ana Sayfa

Mehmet Elmas

03 Temmuz 2016 Yazan  
Kategori Haberler

Köylümüz Mehmet Elmas 25 Haziran 2016 Cumartesi günü İstanbul’da vefat etti. Cenaze namazı, ikamet ettiği Feriköy’de Kule Mevkii Camisinde, ikindi namazından sonra kalabalık bir cemaatle kılındı. Mezarlık yeri olarak Kartal’da, Soğanlık Mezarlığı tercih edilmişti. Merhumun babasının mezarı da buradaydı ve yine kalabalık bir cemaatle babası rahmetli Osman Elmas’ın yanına defnedildi. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli yakınlarına başsağlığı dileriz.

Uzun süredir tanıdığım Mehmet Elmas ticaretle uğraşan, inandığı gibi yaşayan, hayır ve hasenatı çok, eli bol bir insandı. Kendisinden makul bir konuda yardım istenildiğinde, elinden geleni yapmaktan kaçınmazdı. Uzun süredir Kapaklı Köyü İstanbul Derneği yönetiminde bulunmam sebebiyle bazı konularda köylülerimizin maddi – manevi desteğini de almak için uğraşmamız gerekiyor. Özellikle köye yaptığımız gezilerdeki kahvaltı, yemek vs ikramların karşılanması veya öğrencilerimize verdiğimiz bursların temin edilmesi gibi durumlarda köylülerimizin katkısını talep ederdik. Rahmetli Mehmet Elmas’a ne zaman bu tür bir yardım için gittiysek, elimiz boş dönmedik. Her zaman istediğimiz katkıyı güler yüzle yerine getirirdi. Esnaflık yaptığı Eminönü, Yeşildirek civarlarında işi olup da, piyasayı bilmediği için yardım isteyenlere de gereken yardımı esirgemezdi. Bizzat kendisi de çıkıp, misafirinin en iyi malı en ucuza alması için birlikte dükkân dükkan dolaşırdı.

İnandığı gibi yaşayan, namazını ihmal etmeyen bu güzel insan ölümüne sebep olan kanser hastalığına yakalandığını anladığında da çok metanetliydi. Kendisiyle görüşüp, “geçmiş olsun” dilediğimizde “Hastalık geldi, diyecek bir şey yok. Her şeyde bir hayır vardır. Biz elimizden gelen gayreti gösterip, doktorların dediğine uyacağız. Ölüm zaten gelecek, ama biraz önce, ama biraz sonra. Önemli olan Allah’ın rızasını alarak gitmek. Biz de ona gayret ediyoruz. Bu nedenle hastalığıma pek üzülmüyorum. Ben devam edebildiğim yere kadar normal hayatımı yaşamaya devam edeceğim. Takdiri ilahi ne olursa, göreceğiz” diye ifade etti düşüncelerini. Dediği gibi de yaptı. Gücünün yettiği yere kadar aynı güzellikte hayatını devam ettirdi.

Hastalığının iyice ilerlediği son dönemlerde doktorlar yanına ziyaretçi alınmasını yasaklamıştı. Hastalık, kaza, tabii afet vs. her şey bahane, ecel gerçek. İnancımıza göre biz bilmesek de ömrümüzün ne zaman biteceği bellidir. Alacağımız nefeslerin sayısı bile bellidir. Vade doldu ve Mehmet Elmas 55 veya 56 yaşında ruhunu teslim etti. Mekânı cennet olsun. Başta annesi Ayşe Ablamız ve diğer aile fertleri olmak üzere sevenlerine Allah sabır versin.