Eylül, 2016 | Ana Sayfa : Ana Sayfa

Köy Hocamız Eyüp Şener’den mektup var.

02 Eylül 2016 Yazan  
Kategori Haberler

Sevgili Kasım Bey,

 23 Ağustos 2016 tarihi itibariyle Çankırı Merkez Yukarı Çavuşlu köyünde yeni görevime başladım. İlk görev yeri olması itibariyle Kapaklı Köyümüz bende güzel hatıralar bıraktı. Köyümüz sakinleri gelişimize sevinirken gidişimizde çok üzüldüler. Ama güzel bir şekilde ayrılmak benim için ayrı bir mutluluktu. Kapaklı gene benim köyüm. Birkaç düşüncemi  ve köyün sakinleri hakkında güzel düşüncelerimi paylaşmak ve bunları sitede yayınlamanızı istiyorum. Çünkü köy hakkında atama tercih noktasında sizin sitenizin (http://www.kapaklikoyu.com)  sayfanızdaki bilgiler karar vermemde cok etkili olmuştu.

Her şeyden önce imamların ve köye gelen misafirlerin ANASI muhtarın annesi Hatice Teyzemden bahsetmek istiyorum. Bana göre merhameti Çankırı sınırlarını aşan herkesin yardımına  koşan, mutfağında ne varsa misafirinin önüne koyan dertlendiğinde derman olmaya calışan Anadolunun örnek anası belki de bu mirasın son örneklerindedendir HATİCE ANA.

Sıradaki büyüğüm Ali Amca, yani, KARA ALİ. Saf Anadolu yiğidi. Ömrünü çobanlık yaparak geçirimiş, 82 yaşında olmasına rağmen hala delikanlı gibi dipdiri. Maaşallah, sözü özü bir, saygıyı hak eden, kısa boylu dev adamdır kendisi. “İmaaaam…” diyerek 4 elif miktarı hitabını unutmak mümkün değil.

Ve Murat Karaaslan (Küçükaslan), yedek imam ve mevlithan. Eğer büyük bir şehirde görev alsaydı, sesinin güzelliği ve kabiliyeti ile adından cok bahsettirirdi.

Ve İpram Aga dediğimiz, İbrahim Amca. Sakin, tutarlı az konuşan ama, sohbet esnasında sadece bir cülme kurarak pek cok cümlelerle anlatılmak isteneni kısadan anlatan, aynı zamanda düşündüren Anadolu insanının zekasının ispatı olan diplomasiz tahsilli köylü. Sonuç olarak, 27 ay boyunca köyüme güzel şeyler bırakmaya çalıştım. Camisiyle, lojmanıyla, karasal iklimiyle, mert insanlarıyla görev açısından güzel bir yerdi Kapaklı. Haa, birde imam arkadaşlarıma şöyle derim; bu köyde görev yapılır, vesselam.

Eyüp ŞENER