Haziran, 2018 | Ana Sayfa : Ana Sayfa

Bayram, Düğün, Pilav Şenliği bir aradaydı bu yıl Köyümüz Kapaklı’da

20 Haziran 2018 Yazan  
Kategori Haberler

Bayram, Düğün, Pilav Şenliği bir arada oldu bu yıl Köyümüz Kapaklı’da.
Bayram namazından sonra her zaman olduğu gibi ziyaretler başladı. Köyde bulunan herkes birbiryle bayramlaştı. Akşam köylümüz Murat Küçükaslan’ın oğlunun kınası vardı. Ertesi gün uzun süredir yapılmayan bir geleneği tekrar görmek kısmet oldu.

Güvey Donatması veya Güvey Dolanması diye adlandırılan bu düğün adetimizde bir grup köyün yaşlılarının önderliğinde ilahiler söyleyerek tüm sokakları dolaşıyor. Bu esnada önünden geçilen evlerin kapıları açılıyor ve bir tepsi içinde üzüm, leblebi, büsküvi, şeker vs bulunan bir tepsi ile bir kişi daha katılıyor kafileye. Bu şekilde büyüyen kafile caminin yanındaki harmana geldi. İlahiler bitti ve tepsilerdeki yiyecekler bir sofra bezi üzerine toplandı. Ortaya serilen bir kilim üzerine köy hocamız, damat ve yakınları toplandı. Mani şeklinde ilahiler söyleyip damada yeni elbiseleri dualar ve salavatlar eşliğinde giydirildi. Devamında damat ve sağdıç birlikte büyüklerin ellerinden öperek herkese teşekkür etti. Aynı anda az önce bir araya getirilen yiyecekler alanda bulunan kişilere dağıtıldı. Böylece güvey donanması sona erdi.
Akşam pilav şenliği vardı. Geçen yıl cenaze nedeniyle şenlik yapılamamıştı. Hak nasip etmeyince olmuyor. Bu yıl da akşama doğru yağan yağmur nedeniyle harmanda şenlik yine yapılamadı. Bunun üzerine erkekler yeni köy odasında, bayanlar da eski köy odasında
toplandı. Müzik eşliğinde yaren ekipleri ve oyuncu gençlerin gösterileri ilgi ile izlendi. Dernek Başkanı Durmuş Ateş yaptığı konuşmada dernekleşmenin öneminden bahsederek köyümüz ve köylülerimize hizmet eden herkese teşekkür etti. Bu konuda öncülük eden, önemli hizmetleri geçen kişi ve kurumlara plaketler takdim edildi. Daha sonra tekrar başlayan eğlenceler gece yarısına kadar devam etti.
Bayramın son günü ise köyümüzüm tüm geçmişleri için okunan mevlüt ve sonrasında verilen yemek vardı. Böylece bir bayram ve pilav şenliği daha sona ermiş oldu. Nice bayramlar ve şenliklerde tekrar buluşmak dileğiyle Allaha emanet olunuz.

Not: Köyümüzden çekilen fotoğrafları Foto Albüm kısmında bulabilirsiniz.

Sonraki yazılar »