Nisan, 2020 | Ana Sayfa : Ana Sayfa

Videoya Alınan İlk Kapaklı Köyü Düğünü

30 Nisan 2020 Yazan  
Kategori Haberler

Ana sayfamızda hemen sağda bulunan yeni video linkinin adı “Videoya alınan İlk Kapaklı Köyü Düğünü’dür. Daha doğrusu, bildiğim kadarıyla ilk.

Günümüzde video çekmek sıradan bir iş. Herkesin elinde fotoğraf ve video çekebilen, akıllı telefon bulunmaktadır. Çocuklar da bile video çekebilen telefonları görüyoruz. Çok değil, 15-20 sene önce video çekimi yapmak çok masraflı bir işti. Düğünleri videoya alma işlemleri 1980’li yılların sonlarına doğru başladı. O günün şartlarında önemli bir maddi bedeli oluyordu. Bugün sitemizde yayınlanan düğün videosu 1990 yılında, Ankara’da kaydedilmiştir. YouTube aktarılan kayıtlar çok kaliteli olmasa da izleyen tüm köylülerimiz kendisinden bir parça bulacaktır. Seyrederken bazen sevinip, bazen de hüzünlenebilirsiniz. 30 yaşın üzerindeki kişilerin çocukluk hallerini görerek sevinip, şu anda hayatta olmayan birçok köylümüzü görerek hüzünlenilmesi mümkündür.

Aslı VHS kasette olan düğün kaydının tamamı 2 saatten fazladır. Rahat izlenmesi için takı merasimi, oyun oynanması, halay çekme sahnelerinin önemli bir bölümü çıkartılarak 45 dakikaya indirilmiştir. Daha bir kopyasını almamız mümkün olursa siteye koyarız. Şu anda olan kaydı izlemenizi ve tanıdıklarınıza da tavsiye etmenizi rica ederiz. Beğenmeniz dileğiyle…

Not: Eğer Köyümüzü ve köylülerimizle ilgili aynı dönemlerde veya daha eski video kayıtları varsa ve yayınlanmasını isterseniz bize ulaştırmanızı rica ederim.

Sonraki yazılar »