Millet V. Belediye Bşk. | Ana Sayfa

Çankırı Milletvekilleri

26 Şubat 2010 Yazan  
Kategori Millet V. Belediye Bşk.

Bildiğiniz gibi TBMM ilk açılışı 23 nisan 1920’dedir.

Bu tarihten günümüze Mecliste Çankırı’yı temsil eden vekillerimizi tanımakta fayda vardır.

Ayrıntılara girmeden dönem, tarih ve isimlerin yeterli olacağı kanaatindeyiz.

1920′ den Günümüze Çankırı Milletvekilleri

Dönemi

Tarihi

Adı ve Soyadı

1. Dönem 32.4.1920-16.4.1923 Behçet B. Kutlu
Müştak B. Torba
Neşet Akkar
Sait Üçok
Tahir Efendi, Aşık Musullıoğlu
Tevfik Durlanık
Ziya Esen İsfendiyaroğlu
2. Dönem 11.8.1923-26.6.1927 Mustafa Abdülhalik Renda
Rifat Ünür Saracoğlu
Talat Onay
Ziya Esen İsfendiyaroğlu
3. Dönem 1.11.1927-26.3.1931 Mustafa Abdülhalik Renda
Rifat Ünür Saracoğlu
Talat Onay
Ziya Esen İsfendiyaroğlu
4. Dönem 4.5.1931-23.12.1934 Mustafa Abdülhalik Renda
Rifat Ünür Saracoğlu
Talat Onay
Ziya Esen İsfendiyaroğlu
5. Dönem 1.3.1935-27.12.1939 Fazıl Nazmi Örkün
Hatice Özgener
Hüseyin Cahit Yalçın
Mustafa Önsoy
Sami Çölgeçer
Mustafa Abdülhalik Renda
Rifat Ünür Saracoğlu
Ziya Esen İsfendiyaroğlu
6. Dönem 3.4.1939-5.3.1943 Akif Arkan
Avni Doğan
Fazıl Nazmi Örkün
Hüseyin Cahit Yalçın
Mustafa Abdülhalik Renda
Ziya Esen İsfendiyaroğlu
7. Dönem 8.3.1943-14.6.1946 Atıf İnan
Akif Arkan
Avni Doğan
Behiç Erkin
Mustafa Abdülhalik Renda
Talat Onay

Dönemi

Tarihi

Adı ve Soyadı

8. Dönem 5.8.1946-21.5.1950 Ahmet İhsan Zeyneloğlu
Akif Arkan
Mustafa Abdülhalik  Renda
Raif Dolunay
Zeki Soydemir
9. Dönem 22.5.1950-14.5.1954 Celal Boynuk
Celal Otman
Kazım Arar
Kemal Atakurt
Kenan Çığman
10. Dönem 11.5.1954-7.11.1957 Asım Emren
İbrahim Aydın
Kenan Çığman
TahirAkman
Tahsin U
11. Dönem 27.11.1957-27.5.1960 Dursun Akçaoğlu
Ethem Yalçınalp
F. İnan Alkan
Kemal Barlas
Kamil Tabak
Naşit Fırat
12. Dönem 16.10.1961-10.10.1965 Kazım Arar
Nurettin Ok
Rahmi İnceler
Şaban Keskin
13. Dönem 22.11.1965-15.10.1969 Dursun Akçaoğlu
Hazım Dağlı (Senatör)
Mehmet Ali Arslan
Nurettin Ok
Tahir Akman
14. Dönem 1969-14 Ekim1973 Arif Tosyalıoğlu
Gürhan Titrek (Senatör)
Mehmet Ali Arslan
Nurettin Ok
15. Dönem 1973-5 Haziran1977 Nurettin Ok
Arif Tosyalıoğlu
Mehmet Ali Arslan
16. Dönem 1977-12 Eylül 1980 Nurettin Ok
Arif Tosyalıoğlu
Nuri Çelik Yazıcıoğlu
17. Dönem Kasım 1983-29 Kasım 1987 İlker Tuncay
Ahmet Özkan
Saffet Sakarya
18. Dönem Aralık 1987-22 Ekim 1991 İlker Tuncay
Ali Necmettin Şeyhoğlu
Ali Çiftçi
19. Dönem Kasım 1991-24 Aralık 1995 Nevzat Ayaz
İsmail Coşar
İlker Tuncay
20.Dönem Kasım 1995-29-Nsan1999 Ahmet Uyanık
İsmail Coşar
Mete Bulgun
21. Dönem Mayıs 1999-3 Kasım 2002 Hakkı Duran
Hüseyin Karagöz
İrfanKeleş
22. Dönem Kasım 2002-Temmuz 2007 Hikmet Özdemir
İsmail Ericekli
Tevfik Akbak
23. Dönem Temmuz 2007- Nurettin Akman
Ahmet Bukan
Suat Kınıklıoğlu