Köye Has Birkaç Yiyecek | Ana Sayfa : Ana Sayfa

Köye Has Birkaç Yiyecek

28 Şubat 2010 Yazan  
Kategori Pazar Görme

Ahlat : armudun küçüğü ve yabanisi diyebileceğimiz bir meyvedir. Şehirlerde pek rastlamadığımız ahlatın sulu ve tatlı olanlarının yemesi çok güzeldir. Zaten ağaçtan indirmeden önce tadına bakılır. Eğer güzel ise, emeğimize değecekse toplamaya başlanır. Tabi ki önce ağaç bir güzel taşlanır. Atılan taşlarla yere düşen ahlatlar dikkatlice toplanır. Dikkat edilmezse, az önce atılıp ağaçta kalan bir taş kafamıza düşebilir. Ya da birkaç kişi birden taşlıyorsak, arkadaşımızın attığı taş ağacın öte tarafında başka birinin kafasına düşebilir. Bu bakımdan ahlatı taşlarken de, toplarken de dikkatli olmak gerekir. Tadı iyi olmayan ahlatlar, ya dalında çürür, ya da hayvanlara yedirilir. Yaz  mevsiminde toplanan ahlatların bir kısmı taze olarak yenir. Bir kısmı da kışın yenmek üzere saman içerisinde saklanır. Saman böyle işlemler için çok iyi bir malzemedir. Sadece ahlat değil alıç ve acı elma dediğimiz küçük ve biraz acımsı bir tadı olan elmalar da saman içerisinde saklanır. Bu meyveler kışa kadar olgunlaşır. Kışın canımız çektiğinde azar azar çıkartıp yeriz.

Ahlattan kavut ve dövme de yapılır.

-Kavut : Bunun için ahlatlar kurutulur. Sapı ve bazı lüzumsuz yerleri temizlenir. Elle çevrilen taş değirmenlerde öğütülür. İçine biraz şeker katılır. Biraz da kavrulmuş un ilave edilir. Artık kavutumuz hazırdır. Yemek istediğimiz zaman, yeteri kadar kavut alınır. Az su ile yoğrulur. Yumurta büyüklüğünde ama biraz daha ince olarak elimizle sıkarız ve ısıra ısıra yeriz. Çok kavut yedim ama, rahmetlik Ayranaşgilin Adeviye teyzenin kavutlarının tadına doyum olmazdı.

-Dövme : Temizlenmiş ahlatlar dibeğin içine konur. Dibekte tahta tokmaklarla usulüne göre dövülür. Bu işlem sonunda ahlatlar ezilerek çok küçük tanelere ayrılır. Daha sonra iyice kurutularak saklanır. Canımız istediği zaman, gerektiği kadar alınıp ve çerez olarak yenir.

-Kavurga : Kavurga kelimesi kavurmaktan gelir. Köyde her zaman bulunan buğday, nohut gibi malzemeler bir kap içerisinde ıslatılıp tuzlanır ve su içerisinde biraz bekletilir. Daha sonra ekmek yapılan saç ters çevrilip altına ateş yakılır. Bu saç üzerine konan ıslatılmış buğday ve nohutlar güzelce kavrulur. Kavurma sırasında malzemelerin yanmaması için bir süpürge ile gerektiği kadar çevrilmesi gerekir. Yeni yapılmış, sıcak kavurganın tadına doyum olmaz. Kavurgamız az ise, elimizde yeriz. Eğer yeterince kavurgamız varsa, cebimize koyup azar azar yeriz. Böyle durumlarda, cebimizde de kavurganın sıcaklığı hissedilir ve ayrı bir iştahla yenir. Sıcakken böyle tatlı olan kavurga, soğuyup bayatlayınca da yenir, ama, eski tadını vermez.

Yorumlar

Yorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.