Köyün Gölleri | Ana Sayfa : Ana Sayfa

Köyün Gölleri

26 Şubat 2010 Yazan  
Kategori Su Kaynakları

Aslında göletleri demek gerekir, fakat Tepe göl, Sülük gölü gibi adlara sahip oldukları için göller dedik. Şu anda köyümüzde 4 gölet vardır. Bunların dışında 2 adet gölet daha vardı, fakat şimdi yalnız 4 gölet var.

1-Sülük Gölü : Bu gölet köyümüzün biraz dışında ve  Hocahasan tarafındadır. Eskiden bu göl daha küçük ve çoraklıydı. İçinde çok miktarda sülük vardı. Adını bu özelliğinden almıştır. Bildiğiniz gibi bazı hastalıkların tedavisi için sülükler vücudun çeşitli yerlerine yapıştırılır ve kan emdirilir. Bunun için insanlar buradan sülük alırlardı. Fakat bazen de buradan su içen hayvanların ağızlarına da yapışırlardı. Böyle durumlarda zavallı hayvanlar sülüklerden kurtuluncaya kadar epey eziyet çekerlerdi. Derken, 1975 yılında dozerlerle bu gölün etrafı düzenlendi, çoraklardan temizlendi ve gölün alanı genişletildi. Bu işlem sırasında gölün etrafında bulunan söğüt ağaçları da kesildi. Şu anda emekli öğretmen olan bir köylümüz de 1995 yılında canlı balıkları getirip bu göle bıraktı. Özellikle balıklardan sonra gölün çehresi değişti. Balıklar sülüklerle beslenip hızla çoğaldı. Şimdi gölde hiç sülük kalmamış durumdadır. Köyün çocukları boş vakitlerinde olta ile balık tutmaktadırlar. Susayan hayvanlar için de sülük yapışma tehlikesi böylece ortadan kalkmış oldu.

2-Tepegöl : Köyümüzün sığır ve buzağı sürülerinin sık sık götürüldüğü Köyümüzün Taşkaracalar tarafında Tepe diye bilinen bölgede bulunmaktadır. Gerçekten tepelik, yüksek bir alanda bulunduğu için bu adı almıştır. Çok güzel ve berrak bir suyu vardır. Genelde hayvanları sulamak için kullanılan bu gölü, bazen köyümüzün çocukları yüzmek ve balık tutmak için de kullanırlar. Eskiden burada balık yoktu. Sonradan atılan balıklar burada çoğalmışlardır. 1995 yılında Tepegöle araçların gitmesine müsait yol yapılmıştır. Bu yolu traktörler rahatça kullanabilmektedirler.

3-Göl Deresi : Sülük Gölünü geçip Dörtmece’ye giderken yolu solunda, Balçayırı adı verilen yerdedir. Bu gölet de sonradan yapılmıştır ve hayvanların sulanması için kullanılır. Bazen, sıcak ve kurak yaz günlerinde kuruduğu görülür.

4- Bağşaş Gölü : Sülük Gölünün sağından yukarıya doğru bakılınca, yeni açıldığı belli olan ve yalnızca traktörlerin gidebileceği bir yol görülür. Bu yol 1999 yılında dozerlerle açılmıştır. Bu yoldan tepelere çıkılınca, yolun solunda Bağşaş Kuyusu’na varılır. Aynı bölgede yolun sağ tarafında ise yolun açıldığı 1999 yılında dozerlerle bir de gölet yapıldı. Hayvanları sulamak üzere yapılan bu göletin suyu biraz bulanıktır. Kuyudan ve bölgenin adından dolayı, bu ufak gölete de Bağşaş Gölü adı verilmiştir.

5-Eski Göl : Aslında buraya yalnızca “göl” denirdi. Ama şu anda içi doldurulup kurutulmuş durumdadır. Köy pınarının hemen yanında idi. Pınarın ve eymelerin kullanılan ve fazladan akan suları burada toplanırdı. İçi çorak ve sazlık idi. Zaman zaman kömüşler, öküzler ve atlar serinlemek amacıyla buraya sokulurdu. Özellikle kömüş dediğimiz mandalar büyük bir keyifle yüzerlerdi. Tabi ki çocuklar da onları seyrederdi. Bazen yüzmeyi çok seven bu hayvanlar havanın da sıcak olması nedeniyle gölden çıkmak istemezlerdi. Tabi ki, o zaman sahipleri taş ve sopaları kullanarak onları dışarı çıkarırlardı. Kışın bu gölün üzeri tamamen buzla kaplanırdı. Bazen köyün gençleri gölün buzları üzerinde kayarlardı. Bir de gölün bazı bölümlerinin buz tuttuğu zamanlar yapılan buz oyunları olurdu. Şöyle ki, büyükçe bir buz kalıbının üzerine bir veya bir kaç kişi binerek ellerine aldıkları ucu sivri bir sopayı buzun bir kenarına batırırlardı. Bu sopayı itekleyerek üzerine bindikleri buz parçasını suyun içerisinde yüzdürürlerdi. Güzel ve eğlenceli olan bu oyun biraz da dikkat isterdi. Bazen üzücü kazalar da olurdu. Bu oyunu oynarken dengesini kaybederek veya şaka ile arkadaşlarının iteklemesiyle buz gibi sulara düşenler çok olurdu. Bu gölün bir de kötü yanı vardı. Çorak olması sebebiyle çok sinek olurdu. Bunun için 1989 yılında bu göl dolduruldu. Çimdi gölden eser yoktur.

6-Recep Pınarı Gölü : Köyden Yukarı Devrez’e doğru giderken yolun yarısında, tam Devrez vadisinin görüldüğü yerde idi. Burada bulunan “Recep Pınarı” adlı çeşmenin sularının toplandığı bir gölet idi. İçi sazlık ve bataklıktı. Bol bol kurbağa vardı. Pek bir işe yaramayan bu göl de 15 yıl kadar önce, 1985-1986 yıllarında kurumuştur. Fakat yeri hala bellidir. Şu anda Recep Pınarında da su yoktur. Maalesef bu pınar da kurumuştur.

Kaynak: Kasım ÇELİK

Yorumlar

Yorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.