Kurşunlu'nun Tarihi Ve Turistik Yerleri | Ana Sayfa : Ana Sayfa

Kurşunlu’nun Tarihi Yerleri

26 Şubat 2010 Yazan  
Kategori Gezilecek Yerleri

Kurşunlunu Tarihi ve Turistik Yerleri

1-Karaköprü : Kurşunlu’nun içindedir. Taş yakası ile ova yakasını ayırdığı kabul edilen bu köprünün yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Fakat büyük ihtimal Romalılar zamanında yapılıştır. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde tamir gördüğü bilinmektedir. Köprü sağlamdır ve halen kullanılmaktadır. Köyümüze gelip giderken daima üzerinden geçeriz.

2-Kurşunlu Hamamı : Yapım tarihi ve kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Fakat çok eski bir yapıdır. Moloz taşından harçla yapılmıştır. Hicri 1327 yılında tamir görmüştür.

3-Eski Cami : Selçuklulardan kalma idi. Pazar yerinin hemen yanında bu caminin yıkıntıları üzerine 1982 yılında “Camii Kebir” adında yeni bir cami yapılmıştır.

4-Pazar Camisi veya Pazar Kilise Camii : İlçe merkezinde bulunan cami moloz taşından harçla yapılmıştır. Zaman içerisinde bazı bölümleri yok olmuştur. Minare kürsüsünde  hicri 1130 tarihi vardır. Vaktiyle kilise olduğu, sonradan minaresi ilave edilerek camiye çevrildiği söylenir. Yapım tarihi belli değildir.

5-Çeşme: Cömertler Mahallesinde ve Pazar yeri camiinin yanında bulunan çeşmelerin 1697 yılında yapıldıkları kitabelerinden anlaşılmaktadır.

6-Kurşunlu Kaya Mezarları (Yedikapılı) : Devrez vadisinde, Köpürlü, Mekören ve Kapaklı Köylerinin sınırlarının bulunduğu bölgededir. Kayalara oyulmuş odalar halindedir. Odalardan birbirine geçilir. Şu an tahrip olmuş vaziyette olan ölü sedirleri vardır.  Dışarıya bakan 7 giriş veya pencere yeri olduğu için bu ad verilmiştir.

Toplam 19 odası vardır.

7-Karacaviran Ilıcası : Kurşunlu’nun kuzeybatısında sıcak, tabii lezzette hafif kükürt kokulu suyu vardır. Suyu şifalıdır. Özellikle romatizmaya iyi gelir.

8-Acı su : İlçenin 5 km. kuzeydoğusunda Hacımuslu köyündedir. Suyun ekşimsi bir tadı vardır ve biokarbonatlıdır.

9-Ası su : İlçemizdeki Sarıalan köyünde olan bu su cilt cilt hastalıklarına iyi gelir. Tuzu fazladır ve kükürtlüdür.

10-Çavundur Hamamı : İlçeye bağlı Çavundur köyü yakınlarındadır. Ana yola yakın olan bu kaplıcanın suyu tuzlu ve ait karboniklidir. Mide hastalıklarına iyi gelir. Banyosu deri hastalıklarına ve siyatiğe iyi gelir. Banyo ve içme olarak kullanılır. İlçemizdeki şifalı sular içerisinde en çok kullanılan bu kaplıcadır. Son zamanlarda iyi düzenlemeler yapılmıştır. Şu anda biri Çavundur Belediyesi, diğeri de Özel İdare tarafından işletilen 2 ayrı kaplıca havuzu ile hizmet verilmektedir. Uzun süreli tedaviler için gelenlerin faydalanabilecekleri otel ve pansiyonlar vardır.

Kaynak: Kasım ÇELİK

Yorumlar

Yorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.